Rozmiar progów

O wyborze rozmiaru progów, o kryteriach tego wyboru i o zaletach i wadach różnych rozmiarów napisałem dość dużo na swojej starej stronie. Chyba jednak za dużo, albo niezbyt klarownie, gdyż wielu z Was nadal pyta mnie: jaki rozmiar będzie dla mnie najlepszy?
W nowej odsłonie mojej witryny postanowiłem temat ten nieco uprościć. Wycofałem również z oferty niektóre mało popularne rozmiary. Z pewnym rozczarowaniem (brakiem zainteresowania z Waszej strony) zrezygnowałem też definitywnie z progów o zmiennej geometrii. Położyłem też większy nacisk na optymalne dopasowanie korzenia progu do slotu w podstrunnicy – kryterium to powinno być jednym z priorytetowych. Mam nadzieję, że wybór właściwego rozmiaru nowych progów będzie teraz dla Was trochę łatwiejszy.

Pierwsze pytanie, które powinieneś sobie postawić to: czy obecny rozmiar Ci pasuje, czy może chciałbyś jednak progi nieco większe czy wyższe? Nie martw się, jeżeli nie wiesz jaki dokładnie rozmiar progów masz w swojej gitarze. Nie sugeruj się też za bardzo mało precyzyjną informacją producenta typu: progi medium. Po prostu zastanów się czy ten rozmiar, który masz, Ci odpowiada lub określ, w którą stronę mają iść ewentualne zmiany. Gdy Twoja gitara trafi na mój warsztat, zmierzę fabryczny rozmiar i albo zaproponuję Ci najbliższy albo inny wedle Twoich sugestii, uwzględniając w miarę możliwości również dopasowanie korzenia do slotów. Ostateczną decyzję podejmiemy dopiero po wyciągnięciu starych progów i sprawdzeniu kondycji slotów.
Najważniejsze abyś dobrze wybrał wysokość nowych progów. Wysokość ma większe znaczenie dla komfortu gry. Niskie progi dobre są do gry rytmicznej, wysokie do solowej a średnie do wszystkiego. Na niskich progach gra się czysto akordami, na wysokich łatwo podciąga struny, a na średnich da się zagrać to i to.

Aktualnie mam w ofercie następujące rozmiary progów (linią przerywaną dla porównania pokazany jest rozmiar Medium; kliknij w obrazek, aby zobaczyć rysunek porównawczy wszystkich rozmiarów ):

80x37

SMALL 80×37  to najmniejszy rozmiar w mojej ofercie. Niskie i wąskie progi o niewielkiej masie. Idealnie stroją w każdej pozycji. Doskonałe do gry rytmicznej, akordowej i do jazzu. Naturalny wybór do gitary klasycznej, akustycznej, hollow body. Polecam również do ciężkiej muzy gitarzystom typowo rytmicznym.

80x43

VINTAGE SMALL 80×43 to oryginalny rozmiar instrumentów Fendera z lat `50 i `60. Nieco wyższy i bardziej uniwersalny od SMALL, jednak ze względu na bardzo mały korzeń rzadko stosowany w serwisie.

MEDIUM 95×47 to jeden z najbardziej popularnych i uniwersalnych rozmiarów. Progi średniej wielkości idealne do grania wszystkimi współczesnymi technikami. Świetnie sprawdzają się w każdej gitarze i każdym gatunku muzycznym. Nieco większy korzeń pozwala stosować je bezpiecznie w instrumentach z podstrunnicą wykonaną z lichego drewna i mocno eksploatowanych (po kilkukrotnej wymianie progów).

104x47

MEDIUM WIDE 104×47 to obecnie najpopularniejszy rozmiar i najbardziej uniwersalny. Doskonały do każdej gitary i basu. Na tych progach można zagrać dosłownie wszystko a przy tym bardzo komfortowo. Gdybym  w ofercie mógł mieć tylko jeden rozmiar progów, to byłby to właśnie ten.

100x51

MEDIUM MAPLE 100×51 to nowy rozmiar w rodzinie progów średniej wielkości. Doskonały wybór do gitar z klonową lakierowaną podstrunnicą. Nieco większa wysokość progów (od Medium i Medium Wide)  równoważy grubość lakieru na podstrunnicy. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby stosować go wszędzie tam, gdzie potrzeba nieco wyższych progów,  a nie aż tak wysokich jak Jumbo.

108x51

MEDIUM JUMBO 108×51 to rozmiar specjalny – rzadko stosowany. Progi te mają najgrubszy korzeń z całej oferty i nieco inny kształt korony. Są przeznaczone do instrumentów z mocno rozkalibrowanymi slotami (np. po wielokrotnej wymianie progów) i z podstrunnicami wykonanymi z bardzo słabego lub mokrego drewna.

90x55

MEDIUM HIGH 90×55  to progi wąskie i bardzo wysokie. Mają swoje zalety, ale maja też i wady. Doskonałe do podciągania strun i gry solowej, niewygodne i wymagające do gry rytmicznej i akordowej. To dobry wybór na trzecią czy czwarta gitarę, którą możesz przeznaczyć wyłącznie do grania solówek w studio. Na podstawową gitarę, na której chcesz grać wszystko,  to nie jest dobry wybór.

110x57

JUMBO 110×57 – duże, szerokie i wysokie progi. Do niedawna bardzo popularne w gitarach wyścigowych wielu producentów. Obecnie coraz chętniej zamieniane na progi średniej wielkości. Dobre do gry solowej, bardzo trwałe, gorsze do gry rytmicznej, mogą mieć problemy ze strojem ( w niskich pozycjach ze względu na wysokość , w wysokich pozycjach ze względu na szerokość).

118x58

SUPER JUMBO 118×58 to największy rozmiar w mojej ofercie. Progi naprawdę bardzo szerokie i bardzo wysokie. To rozmiar dla tych, którzy kochają Jumbo bez względu na ich wady. Mają nieco grubszy korzeń od Jumbo.

Dodaj komentarz